W poprzednim artykule omówiliśmy rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Jak już Państwo wiedzą, wyróżniamy dwa typy instalacji: on-grid oraz off-grid. Bez względu na typ instalacji można dowolnie dobierać rodzaj paneli fotowoltaicznych. W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy rodzaje występujących na rynku modułów fotowoltaicznych.
Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma zazwyczaj ok. 1m szerokości oraz 1,65m długości. Coraz częściej na rynku występują moduły o długości nawet 2m. Panele tego typu posiadają większą liczbę ogniw, co w sumie daje większą moc nominalną modułu.
Standardowy moduł fotowoltaiczny składa się z hartowanego szkła, które pokrywa ogniwa fotowoltaiczne, natomiast spód modułu zabezpieczony jest folią tedlar. W branżowej nomenklaturze moduł o takiej budowie nazywa się monofacialnym. Obecnie można spotkać również moduły bifacialne, które dwustronnie zabezpieczone są szkłem hartowanym. Dzięki temu może absorbować światło z dwóch stron. Średnia wydajność tego typu modułów zwiększa się od 6% do 10%, jednakże tylko w przypadku konstrukcji, w której moduł odchylony jest od podłoża.
Moduły polikrystaliczne
Panele składają się z ogniw, wytworzonych z wielu kryształów krzemu, dzięki czemu mają kształt kwadratu oraz mieniący kolor w odcieniu niebieskim. Moduły tego typu charakteryzują się mniejszą sprawnością, aniżeli moduły monokrystaliczne. Wydajność panela mieści się w przedziale od 15% do 18%. Średnia moc nominalna jednego modułu wynosi od 270 Wp do 300 Wp.
Zarówno ogniwa polikrystaliczne jak i monokrystaliczne są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne i łatwo dostępne na rynku. Prawdopodobnie 99,9% montowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych składa się z jednego z tych dwóch rodzajów paneli fotowoltaicznych.
Moduły cienkowarstwowe
Do paneli tego typu zalicza się te, które zostały wykonane z ogniwa amorficznego, CdTe, CIS i CIGS. Wszystkie z nich mają stosunkowo niską cenę, która idzie w parze z niższą wydajnością, od 6% do 14%. Cechuje je również krótka żywotność, pomimo faktu, że są mniej wrażliwe na wysokie temperatury. Można je poznać po kolorze w odcieniu ciemnego brązu..
1. Amorficzne
Ogniwa amorficzne wykonane są z amorficznego, bezpostaciowego niewykrystalizowanego krzemu. Mają bardziej matowy, bordowy lub brązowy kolor oraz brak widocznych kryształów krzemu. Charakteryzują się przede wszystkim niską sprawnością w przedziale 6-10% oraz co za tym idzie - niską ceną.
2. CDTE
Ogniwa CdTe wykonane są z wykorzystaniem półprzewodnikowego tellurku kadmu CdTe. W tej technologii zazwyczaj cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa, a jego sprawność wynosi 10-12%. Z uwagi na bardzo niskie zużycie półprzewodnika ogniwa oparte o tellurek kadmu charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do mocy.
3. CIGS oraz CIS
Ogniwa CIGS wykonane z mieszaniny półprzewodników takich jak miedź, ind, gal, selen tzw. CIGS. W tej technologii bardzo często cały moduł zbudowany jest z jednego ogniwa, a jego sprawność wynosi 12-14%. W przypadku ogniw opartych o CIGS możliwa jest produkcja metodą przemysłowego druku, który jest bardzo tanim i wydajnym sposobem produkcji ogniw.
Podsumowując...
Rozwiązaniem jakim jest instalacja fotowoltaiczna jest najtańszym źródłem energii oraz sposobem na ekologiczne oszczędzanie. Oczywiście, warunkiem sukcesu jest właściwy dobór sprzętu, który bardzo często odbiega opiniami na swój temat od rzeczywistości. Warto pamiętać, by przy wyborze kierować się stosunkiem jakości do ceny oraz warunkami gwarancji jaką daje producent. Zachęcamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów HELIOS SYSTEM, którzy pomogą dopasować kompleksowe rozwiązanie, pozwalające na generowanie jak największych korzyści :)
W kolejnej części naszej miniserii rozszerzymy temat żywotności paneli fotowoltaicznych. Do zobaczenia :)